Drzwi otwarte szkoły 13 kwietnia 2024 r.         

Światowy Dzień AIDS 2019

Światowy Dzień AIDS został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku, by zwrócić uwagę świata na problemy wynikające z epidemii HIV/AIDS.

Obchodom tego dnia nierozłącznie towarzyszy Czerwona Kokardka, która jest symbolem solidarności z osobami zakażonymi HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi.

Obecność Kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Mimo, iż od pierwszych przypadków zakażeń HIV minęło już ponad 30 lat problem jest ciągle aktualny. W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV!

Z danych epidemiologicznych wynika że, od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 kwietnia 2019 r. zakażenie HIV stwierdzono u 24.303 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie naszego kraju. Odnotowano 3.692 zachorowania na AIDS i 1.418 przypadków zgonów z powodu AIDS.

W województwie kujawsko-pomorskim ogółem od początku rejestracji (tj. od 1985 r.) do 28 października 2019 r. odnotowano 925 osób zakażonych HIV i 202 chorych na AIDS. Z powodu choroby zmarły 94 osoby.

1 grudnia jest bardzo ważną datą, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS. W tym dniu na całym świecie odbywają się liczne konferencje, spotkania, akcje, kampanie społeczne oraz wydarzenia kulturalne, podczas których mówi się o profilaktyce, o walce z AIDS i o pomocy chorym.

W naszym kraju wiodącym inicjatorem działań w zakresie profilaktyki HIV/AIDS jest Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia. Podobnie jak w latach ubiegłych również w bieżącym roku Krajowe Centrum ds. AIDS przystąpiło do akcji pn. Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. Akcja rozpoczęła się 22 listopada a wraz z nią działania edukacyjno-informacyjne mające na celu zachęcanie Polaków do testowania się w kierunku zakażenia HIV. W tym roku do testowania i troski o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie na Instagramie i Facebooku znany aktor Maciej Musiał oraz Maria Seweryn, z udziałem których spoty wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych.

Mając na uwadze powyższe Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy przypomina o możliwości skorzystania z usług funkcjonującego przy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego HIV/AIDS, który jest czynny w poniedziałki (w godz.15:00 – 19:00) i w środy (w godz.15:00 – 18:00), budynek E, parter, pokój nr 6. W Punkcie można anonimowo i bezpłatnie wykonać badanie w kierunku HIV oraz uzyskać poradę specjalisty