Drzwi otwarte szkoły 13 kwietnia 2024 r.         

  Niecodzienna lekcja historii

Dnia 18 grudnia b.r. w Książnicy Tucholskiej odbyła się lekcja historii regionalnej – NIEPODLEGŁOŚĆ JEST KOBIETĄ. Lekcja ta była kolejnym założeniem projektu „U PODSTAW  PRACA LUDZI UBOGACA”  realizowanego przez Borowiackie Towarzystwo Kultury oraz  Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi (pierwszym punktem jego realizacji było wystąpienie młodzieży naszej szkoły w nowych strojach uszytych w ramach projektu w Historycznym Pochodzie  Borowiaków w lipcu b.r.).

W samo południe  wszystkich przybyłych do sali multimedialnej Książnicy Tucholskiej przywitała oraz zapoznała z celem projektu – Pani Maria Ollick. W dalszej częśći przybyli na spotkanie widzowie mieli okazję wysłuchać referatu dotyczącego roli kobiet w odzyskiwaniu  niepodległości oraz obejrzeć scenkę - wywiad w redakcji „Głosu Tucholskiego” z ok. 1928 r. , w której odbyła się rozmowa redaktora Jana Lewandowskiego, właściciela  „Spółki Pedagogicznej” z: Marią Janta – Połczyńską, Zofią Karasiewicz, Heleną Pryllową i Wandą Szuman.

 Kulminacyjnym punktem lekcji była inscenizacja Szopki, napisanej przez Marię Janta-Połczyńską.

 W rolę aktorów we wszystkich inscenizacjach wcieliła młodzież naszej szkoły. Zaangażowanych w to przesięwzięcie było ok. 40 uczniów. Wszystkim występującym należą się wielkie słowa uznania za ogromną pracę włożoną w przedstawienie.. Ogromna ilość bardzo trudnego tekstu, który udało im się przyswoić, bez pomocy suflerów była dla nich nie lada wyzwaniem. Młodym aktorom towarzyszył w przedstawieniu „anielski” chór, dopełniający całości kolędami, których tytuły również zostały podane w tekście przez Marię Janta-Połczyńską.

Uwagę widowni przykuwały też stroje, których pomysłodawcą i jednocześnie wykonawcą była Pani Ewa Domeracka.

Brawa,  rozlegające się po inscenizacji świadczyły, że spektakl spodobał się publiczności.

Uwieńczeniem spotkania było podsumowanie projektu i  przedstawienie jego realizatorów, podziękowania, życzenia świąteczno-noworoczne oraz wspólne odśpiewanię kolędy.

Wszystkim zaangażowanym w organizację tej niecodziennej lekcji historii u progu 100 rocznicy powrotu Tucholi do Macierzy bardzo dziękujemy.