Zebrania z Rodzicami 21 marca 2024 r.

„Opowiedz nam Ojczyzno”

Janusz Szczepkowski

Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną
na wiekach chwały i sławy.
O wojnach Mieszka nam powiedz,
o słupach nad Odrą stawianych.
Niech niesie Twoją opowieść
wiatr halny i morskie szkwały.
Matczynej ucz nas miłości,
jak ojciec w życie wprowadzaj,
nie żałuj serdecznej troski,
za trudy szczodrze nagradzaj.
Biel śniegu i żar czerwieni
i orły dumne piastowskie,
to wieczne symbole tej ziemi
najbliższe sercu, bo polskiej.
Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
skąd czerwień i biel sztandarów.
Niech ludzie żyją tu w dumie,
że taki wydał ich naród.

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości – jedna z najważniejszych dat w kalendarzu rocznicowym Polski. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, nasz kraj wyzwolił się spod panowania zaborców: Rosji, Prus i Austrii.  Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami.

   W następstwie działań zaborców Rzeczpospolita na 123 lata zniknęła z mapy Europy, jednak nigdy nie przestała istnieć w sercach Polaków. Przetrwał naród, jego kultura i obyczaje. Walka o niepodległość trwała przez cały okres zaborów – podczas kampanii napoleońskich, w dobie powstań narodowowyzwoleńczych i w czasie I wojny światowej.

  11 Listopada, obchodząc kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętajmy o tych, którym zawdzięczamy dziś wolność i wolne państwo. O tych, którzy w różny sposób - słowem, piórem i bronią walczyli o zachowanie polskości, rozwijanie jej kultury i utrzymanie w polskich rękach dóbr ziemskich. Złóżmy również hołd tym, którzy nieznani z imienia i nazwiska, mimo prześladowań ze strony zaborców, walczyli o wolną Polskę, często za Nią oddając swoje życie. 

Dziś żyjemy w wolnej Polsce. Decydujemy o sobie –
o tym gdzie i jak chcemy żyć. Wielkie znaczenie ma wychowanie  Was, droga Młodzieży, kształtowanie Waszych uczuć patriotycznych i obywatelskich. Co, jak ostatnio zauważyliście na historii, w okresie pokoju, jest szczególnie trudne.

Nie wolno nam zapominać o tradycji i ważnych wydarzeniach historycznych. O tym, że nasi przodkowie walczyli o to, aby nam wszystkim przyszło żyć w wolnej Polsce. Bądźmy wdzięczni za dar poprzednich pokoleń, wspominając między innymi Patrona naszej szkoły – Leona Jantę – Połczyńskiego, który żył i działał w trudnych czasach odbudowy Polski po latach zaborów. Służył nie tylko Polsce, ale i naszej Małej Ojczyźnie, jaką jest Ziemia Tucholska.

 

„Polska – moja Ojczyzna”

Maria Konopnicka

„A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem.

Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była,
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła.”

Wszystkich miłośników historii, którzy 11 Listopada chcieliby uczcić Narodowe Święto Niepodległości zapraszamy do wzięcia udziału w teście wiedzy na temat Polski w okresie zaborów i pierwszych lat niepodległej II Rzeczypospolitej. Link do testu znajdziecie w dzienniku elektronicznym. Początek konkursu 11. 11. 2020 r., godzina 10:00. Czas na jego wykonanie 15 minut.

Dla osób z najlepszymi wynikami przewidziane są nagrody.