Zebrania z Rodzicami 21 marca 2024 r.

Zebrane w izbie eksponaty były wykorzystywane podczas występów zespołu folklorystycznego założonego przy  Zespole Szkół Rolniczych w czasie trwania przeglądu dorobku kulturalnego szkół rolniczych „Prezentacje’98” w Bydgoszczy. Scenografią była borowiacka chata i rekwizyty pomocne w przedstawieniu obyczajów, pracy i tańca mieszkańców naszego regionu.

 

Podczas trzydniowej promocji regionu w czasie trwania obchodów „Dni Borów Tucholskich” w 2000 roku tworzyły one dekorację stoiska promującego główne zakłady działające na terenie powiatu tucholskiego, twórców ludowych oraz gospodarstwa agroturystyczne i ekologiczne, a także naszą szkołę. Dobór eksponatów oddawał charakter środowiska naszych przodków, przedstawiał ich pracę, zajęcia oraz ubiór Borowiaków i wygląd ich domostw.

 

 

Przedmioty naszych przodków z ekspozycji izby tworzyły tablicę informacyjną okręgowego II etapu prestiżowej XXVI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przeprowadzonej w ZSLiA w Tucholi, w dniach 5-6.04.2002 r.

Dnia 20.04.2002 roku przygotowaliśmy stoisko ZSLiA na Placu Wolności w Tucholi
z okazji obchodów Dnia Ziemi organizowanego przez Tucholski Park Krajobrazowy. Temat naszej wystawy  brzmiał: „Opakowania i narzędzia naszych przodków”. Pokazaliśmy drewniane i gliniane sprzęty gospodarstwa domowego Borowiaków: foremki do masła, do ciasta i chleba, kierzynkę, dzbanki, garnki, itp. Nie musieliśmy nikogo przekonywać, że przedmioty wykonane z tych naturalnych surowców nie szkodzą ziemi. Uczennice ubrane w stroje borowiackie podawały do degustacji zdrową żywność z gospodarstwa ekologicznego.

Dnia 18 maja 2002 roku wykorzystaliśmy eksponaty izby na festynie "Karasiewicz wzorem Europejczyka" w Gimnazjum Nr 1 w Tucholi do dekoracji stoiska ZSLiA
i prezentacji szkoły.

Co roku pokazujemy nasz zbiory biorąc udział w obchodach:

- "Dnia Ziemi" w Tucholi,

- "Święta kukurydzy" w Wieszczycach,

- "Targach Edukacji i Pracy" w Bydgoszczy

 

Wypożyczamy eksponaty na "Dni Borów Tucholskich"

 

Prezentujemy je też podczas większości imprez szkolnych i na lekcjach.

Naszą izbę odwiedzają dzieci przedszkolne, młodzież szkolna i dorośli, goście z kraju
i zagranicy.

 

Jej zbiory zostały zaprezentowane w audycji telewizyjnej Telewizji "Trwam",
a szkolny program wychowawczy z regionalizmu w książce pani Ziółkowskiej "Niekończąca się opowieść - czyli opowiastki i scenki z życia naszych dziadków". Wzmianki o działalności Szkolnej Izby Tradycji Regionalnej pojawiły się w lokalnej prasie w artykułach: "Bliżej tradycji", "Borowiackie tradycje", "Wakacje w szlorach", "Szkolenia dla aktywnych", itp.

 

Uczniowie szkoły sprawdzają swoją wiedzę o regionie podczas konkursów: "Borowiackie zabawy mikołajkowe", czy "Moja Mała Ojczyzna".